• محصول
تالی الکتریک
چرا از واریابل استفاده کنیم؟
22 شهریور 1396

چرا از واریابل استفاده کنیم؟

آنچه مشتریان واریابل باید بدانند: واریاک یا همان اتوترانس دستگاهی است که با اعمال ولتاژ ac به ورودی آن می تواند در خروجی ولتاژ ac متغیر تولید نماید. برای فهم بیشتر واریاک ، یک ترانسفورماتور ساده 220 به 220 را در نظر بگیرید. اگر بتوانیم یکی از سرهای ثانویه را آزادانه حرکت دهیم تا تعداد دور سیم ها جا به جا شود ، متناسب با تغییرات مکانیکی می توانیم در خروجی تغییرات الکتریکی داشته باشیم. عموما از واریاک به عنوان منبع تغذیه ac استفاده می شود ولی در اصل این دستگاه یک اتو ترانس است. منبع تغذیه ac دستگاهی است که علاوه بر تغییرات ولتاژ می بایست فرکانس را نیز تغییر دهد که واریاک قادر به تغییر فرکانس نمی باشد. واریاک ها در دو مدل تک فاز و سه فاز ساخته می شوند. از نام آنها مشخص است که واریاک تک فاز برای تغییرات ولتاژ تک فاز و واریاک سه فاز به منظور تغییرات ولتاژ سه فاز استفاده می شود. علاوه بر تک فاز و سه فاز بودن واریاک ها در توان هم با یکدیگر متفاوتند. عموما واریاک ها در توان های 0.5 ، 1 ، 2 ، 3 ، 5 ، 6 ، 9 ، 10 ، 15 و 20 کیلو ولت آمپر ساخته می شوند. نحوه ی عملکرد واریابل: ترانسفورماتور متغیر یا ترانسفورمر یا همان واریابل وسیله‌ای است که انرژی الکتریکی را ...... ادامه »

واریابل (واریاک) چیست؟
20 شهریور 1396

واریابل (واریاک) چیست؟

واریاک  یک نام تجاری برای Outo transformer است. یک ترانسفورمرجریان الکتریکی و مقاومت ظاهری ایجاد می کند . ولتاژ اولیه و ثانویه ای که این دستگاه ایجاد می کند متفاوت است. برای درک بهتر آن باید دو مفهوم مغناطیس و الکتریسیته را بدانید. وقتی جریانی از سیمی عبور می کند ، میدان مغناطیسی در اطراف سیم ایجاد می شود و تغییر آن باعث ایجاد جریان مغناطیسی می شود. بر اساس نظریه ی فارادای هر تغییری در مدار میدان مغناطیسی باعث ایجاد جریان الکتریکی در آن مدار می شود. با استفاده از این دو مفهوم ما می توانیم بفهمیم که استفاده از جریان متفاوت برای ایجاد تغییر در میدان مغناطیسی با وجود مداری دیگر،جریانی را در آن مدار ایجاد می کند و  این چیزی است که در یک ترانسفورمر اتفاق می افتد.                                                                         یک مبدل معمولی شامل دو سر سیم ،سیم پیچ اولیه و سیم پیچ ثانویه در اطراف هسته ی آهنی است. میزان ولتاژ ی که سیم پیچ ثانویه منتشر می کند متناسب است با تعداد دور سیم پیچ اولیه. مبدل جریان مستقیمِ DC ...... ادامه »

انواع تست ترانسفورماتور
18 بهمن 1395

انواع تست ترانسفورماتور

تست های ترانسفورماتور برخی از تست ها در محل تولید ترانسفورماتورها قبل از تحویل ترانس ها انجام می شود. در اصل، دو دست از تست ها در محل تولید ترانس انجام می شود که تست های نوعی و تست های روتین می باشند. علاوه بر این دو دسته، تست های ترانس دیگری نیز وجود دارد که در محل مصرف قبل از راه اندازی اجرا می شود. انواع تست های ترانس: -تست هایی که در کارخانه انجام می شود: 1) آزمایش های نوعی (تایپ تست) 2) آزمایش های روتین (معمول) 3) آزمایش های ویژه - تست هایی که در محل مصرف انجام می شود: 1) تست های قبل از راه اندازی 2) تست های مانیتورینگ دوره ای 3) تست های اضطراری تست های نوعی ترانس برای اثبات برآورده شدن انتظارات مشتری از ترانس مورد نظر، باید تست های مختلفی در کارخانه بر روی ترانس انجام شود. به منظور تایید طراحی ترانس مطابق با انتظار مشتری ، تست هایی بر روی ترانس انجام می شود. این تست ها بر روی تمام واحدهای تولید شده انجام نمی شود، بلکه بر روی نمونه اولیه انجام می شود. تست های نوعی توانس معیار های اصلی و بیسیک طراحی یک محصول را تایید می کند. تست های نوعی شامل موارد زیر می شود: 1) سنجش مقاومت سیم پیچ ترانس 2) تست نسبت تبدیل 3) تست گروه برداری ترانس 4) اندازه گیری ...... ادامه »

تست گروه برداری ترانس
18 بهمن 1395

تست گروه برداری ترانس

نحوه انجام تست گروه برداری ترانس تست گروه برداری، به آزمایشی گفته می‌شود که برای تشخیص نماد گروه برداری ترانسفورماتور به کار می‌رود. این تست‌ها در حالتی که ترانسفورماتورها روی تپ نامی‌شان هستند انجام می‌شوند. یک روش انجام آزمایش این است که پس از اتصال منبع تغذیهٔ آزمایش به سمت فشارقوی، ترمینال‌های a2 و A2 را به هم متصل کنیم تا یک نقطهٔ مشترک بین اولیه و ثانویه ایجاد شود و سپس با اندازه‌گیری ولتاژها بین همهٔ ترمینال‌ها و رسم نمودارهای مربوطه، گروه برداری را به دست آوریم. در زمان انجام آزمایش‌ها در صورت وجود سیم نول، این سیم به زمین متصل نمی‌شود تا مانع برقراری جریان گردابی گردد. در صورتی که اتوترانسفورماتور دارای سیم‌پیچ ثالثیهٔ مثلث باشد، باید بین این سیم‌پیچ و سمت فشارقوی نیز ارتباط الکتریکی ایجاد کرد.   محاسبه گروه برداری محاسبه گروه برداری: یک روش ساده برای تعیین گروه برداری:برای یافتن گروه برداری ترانس، بردار ولتاژ فشارقوی را روی عقربه دقیقه شمار فرض کرده و راستای آن را در امتداد ساعت12 فرض می کنیم. بردار ولتاژ فشار ضعیف را روی عقربه ساعت شمار در نظر می گیریم. هر ساعت معادل 30 درجه اختلاف فاز بین ...... ادامه »

اتوترانسفورماتور
17 بهمن 1395

اتوترانسفورماتور

  اتوترانسفورماتور چیست اتوترانسفورماتور (گاهی به آن «اتوفورمر» هم می‌گویند) گونه‌ای ترانسفورمر الکتریکی است که تنها یک سیم‌پیچ دارد. سیم‌ پیچ اتوترانسفورماتور حداقل سه نقطه برای اتصال الکتریکی دارد که به آن‌ها تپ می‌گویند. ولتاژ ورودی و بار الکتریکی به دو تپ متصل می‌شوند و یک تپ که در انتهای سیم‌پیچ قرار دارد مشترک است. هر تپ می‌تواند با منابع ولتاژی و بار الکتریکی متفاوتی ارتباط داشته باشد. سیم‌ پیچ موجود در اتوترانسفورماتور در واقع می‌تواند عمل سیم‌پیچ‌های اولیه و ثانویه موجود در ترانسفورمر را انجام دهد.                                                               عملکرد در برق تک فاز، اتوترانسفورماتور بازده‌ای معادل ۴۰ الی ۱۱۵ درصد ولتاژ ورودی را دارد. نسبت ولتاژهای ثانویه به اولیه برابر است با نسبت تعداد دورهای سیم‌پیچی که ولتاژ به آن وصل می‌شود. برای مثال، وصل شدن به مرکز و پایین سیم‌پیچ اتوترانسفورماتور، ولتاژ را نصف می‌کند، یعنی ...... ادامه »

ترانسفورماتور چیست؟
17 بهمن 1395

ترانسفورماتور چیست؟

واریاک
17 بهمن 1395

واریاک

واریاک چیست واریاک‌ها اگر چه کاربردی زیاد در صنعت دارند ولی به خوبی شناخته و درک نشده‌اند. اتوترانسفورماتور واریاک یک دستگاه پر بازده و بی درد سر برای کنترل ولتاژ متناوب و دیگر موارد مربوط به ولتاژ متناوب مثل حرارت خروجی، شدت نور، سرعت موتور و خروجی منابع تغذیه متغیر است. اسم واریاک از عملکرد دستگاه گرفته شده‌است و یک اسم ثبت شده برای اتوترانسفورماتور متغیر پیوستهٔ شرکت جنرال رادیو می‌باشد. بر خلاف سایر اتوترانس‌ها، واریاک دارای نسبت ترانسفورمری کاملا پیوسته و هموار می‌باشد که خروجی دستگاه می‌تواند از صفر تا ولتاژ خط یا حتی بیشتر از آن کنترل شود. این رساله به معرفی واریاک و انواع آن، مشخصات و خصوصیات عمومی آن، کاربرد، بررسی ساختمان واریاک و نحوهٔ انتخاب یک واریاک مناسب و در نهایت به مقایسه آن با دستگاه‌های مشابه می‌پردازد. اتوترانسفورماتور یک ترانسفورمر الکتریکی می‌باشد که در آن یک سیم پیچ وجود دارد که بخشی از آن بین مدار اولیه وثانویه مشترک است. یک اتوترانسفورماتور معمولاً برای تبدیل ولتاژ یک خط نیروی محلی به ولتاژی دیگر برای استفاده تجهیزات الکتریکی استفاده می‌شود. اغلب این نسبت تبدیل از ۱۲۵ ولت به ۲۵۰ ولت یا ...... ادامه »