• محصول
تالی الکتریک
آمپرمتر چیست ؟
18 بهمن 1395

آمپرمتر چیست ؟

تعریف آمپرمتر آمپرمتر یا آمیتر (Ammeter) بنا به تعریف ابزاری است که به منظور اندازه گیری جریان مدار استفاده می شود.واحد اندازه گیری جریان الکتریکی آمپر (A) می باشد.تجهیزاتی که جریان های کوچکتر را اندازه گیری می کنند با نام میلی آمپرمتر و میکرو آمپرمتر شناخته می شوند.  عملکرد آمپرمترهای اولیه  تحت تاثیر میدان مغناطیسی زمین بوده است. در اواخر قرن نوزدهم میلادی عملکرد آمپرمترها توسعه پیدا کرد به صورتی که  قادر به اندازه گیری دقیق جریان سیستم های قدرت در هر وضعیتی بودند. ریشه لغوی لغت آمیتر(Ammeter) از کلمه آمپرمتر (Amper meter) مشتق شده است. لازم به ذکر است که این دوکلمه در هم تلفیق شده و تنها دو حرف ابتدایی کلمه آمپر آورده شده است.                                                                             تاریخچه آمپرمتر رابطه بین جریان الکتریکی، میدان مغناطیسی و نیروهای وارده برای اولین بار در سال 1820 میلادی توسط هانس کریستین اورستد به نگارش درآمد. وی مشاهده کرد زمانی که ...... ادامه »

انواع آمپرمتر
18 بهمن 1395

انواع آمپرمتر

انواع آمپرمتر آمپرمترهای امروزی از نظر مکانیزم عملکرد به انواع زیر تقسیم می شوند: 1-سیم پیچ متحرک (Moving coil) 2-آهنربای متحرک (Moving magnet) 3-الکترودینامیکی (Electrodynamic) 4-آهن متحرک (Moving iron) 5-سیم داغ (Hot wire) 6-دیجیتالی (Digital) 7-انتگرالی (Integrating) 1- آمپرمتر سیم پیچ متحرک گالوانومتر نوعی از آمپرمترهای سیم پیچ متحرک می باشند که با استفاده از انحراف مغناطیسی، جایی که جریان عبوری از سیم پیچ باعث حرکت سیم پیچ در جهت میدان مغناطیسی می شود. حالت پیشرفته این آمپرمتر که توسط ادوارد وستون ابداع شده، که با استفاده از فنر مارپیچی نیروی بازگرداننده ایجاد می شود.فاصله هوایی بین هسته آهنی و قطب های آهنربایی دایمی باعث می شود که انحراف عقربه بصورت خطی متناسب با جریان باشد.این آمپرمترها دارای عقربه خطی می باشند.این چنین آمپرمترهایی در حالت انحراف کامل عقربه قادر به اندازه گیری جریانهایی در محدوده 25 میکروآمپر الی 10 میلی آمپر می باشند. از آنجایی که میدان مغناطیسی بصورت دو قطبی می باشد، عقربه آمپرمتر در جهت عکس جریان منحرف می شود.بنابراین آمپرمترهای DC حساس به جهت جریان می باشند و غالبا با ترمینال مثبت مشخص می شوند و در برخی موارد بصورت صفر وسط ساخته می شوند که می توانند در هر ...... ادامه »

نحوه استفاده از آمپرمتر
18 بهمن 1395

نحوه استفاده از آمپرمتر

نحوه استفاده از آمپرمتر آمپرمتر از خیلی جهات شبیه کنتور آب می باشد که میزان آب مصرف شده منازل را اندازه می‌گیرد. هر دو دستگاه آمپرمتر و کنتور آب باید طوری در مدار قرار گیرند که جریانهای الکتریسیته و آب از آنها بگذرد، تا بتوان شدت جریان را اندازه گرفت. آمپرمتر نیز باید طوری در مدار قرار گیرد که تمام جریان الکتریسته از ان بگذرد، تا بتوان تمام شدت جریان الکتریکی را بوسیله آن اندازه گرفت. این نوع اتصال را اتصال متوالی یا سری می‌گویند. یعنی اجزا تشکیل دهنده مدار در یک خط مستقیم (یک مسیر هدایت کننده) به یکدیگر اتصال دارند. همانند شکل زیر آمپرمتر باید به صورت سری در مدار قرار بگیرد                                                  مراحل قرار دادن آمپرمتر در مدار برای قرار دادن آمپرمتر در مدار سری به ترتیب زیر عمل کنید. 1-منبع تغذیه  مدار را قطع  یا خاموش کنید. 2-آن قسمت از مدار را که می خواهید آمپرمتر در آن قرار دارد، باز کنید یا ببرید. 3-سر مثبت آمپرمتر را به سیمی که به قطب مثبت پیل یا فاز می‌رود، وصل کنید. 4-انتهای منفی ...... ادامه »

مولتی متر آنالوگ
18 بهمن 1395

مولتی متر آنالوگ

مولتی متر آنالوگ چیست مولتی متر آنالوگ یا عقربه ای معمولاً از یک صفحه با تعدادی خطوط مدرج ، یک عقربه که می‌تواند روی خطوط مدرج حرکت کند ، یک سلکتور ، تعدادی ترمینال ، یک پتانسیومتر تنظیم صفر و دو سیم رابط تشکیل می‌شود . ( در اینجا کاری به ساختمان داخلی مولتی متر عقربه ای نداریم و هدف فقط آشنایی با این نوع مولتی متر و نحوه استفاده از آن است ) . نمونه ای از این نوع مولتی متر در شکل زیرنمایش داده شده است . طریقه کار قسمت اهم مولتی متر آنالوگ طریقه کار قسمت اهم و طرز اندازه گیری مقاومت در اهمتر عقربه ای : ابتدا کلید سلکتور اهمتر را روی R*1 گذاشته و دو فیش اهمتر را به هم اتصال می دهیم،عقربه باید حرکت کند و روی صفر بایستد.در غیر اینصورت پیچ تنظیم صفر اهمتر باید تنظیم شود.اگر تنظیم نشد،باطری قلمی ۱٫۵ ولتی داخل اهمتر ضعیف است. (باطری ۹ ولت کتابی مربوط به قسمت R*10K است.)یا اهمتر خراب است سپس دو فیش اهمتر را به دو سر مقاومت می زنیم.البته دقت شود که هر دو دست به فیش های اهمتر تماس نداشته باشد.اگر عقربه حرکت نکند کلید را روی R*10 و یا R*100 و یا R*1k قرار می دهیم.به طور مثال اگر کلید روی R*100 باشد و عقربه روی خط مدرج شده روی عدد ۵۰ ایستاد می گوییم مقدار مقاومت برابر ...... ادامه »